Mestrando Francês

Mestrando FRANCÊS

Rozpoczął treningi w 1995 roku w nieformalnej grupie zapaleńców.
Szukając prawdziwej Capoeira wziął udział w wielu warsztatach m.in. w Wiedniu, Hamburgu, Berlinie i Amsterdamie. W 1997 roku trafił wraz z Piriquito i Sem Memoria, na warsztaty w Wiedniu do grupy Meia Lua Inteira Viena, gdzie zetknęli się po raz pierwszy z prawdziwą Capoeira. Tam otrzymali zaproszenie na Summer Meeting do Hamburga, gdzie Frances i Piriquito po raz pierwszy spotykali Mestre Nem. Zafascynowani jego charyzmą i techniką Capoeira, zaproponowali mu przyjazd do Polski, jednak Mestre uzależnił go od ich uczestnictwa we wcześniejszym Batizado w Berlinie (1998r). W tamtym czasie Francês brał udział w niemal comiesięcznych wyjazdach na treningi u Mestre do Berlina i Hamburga.
Na pierwszym Batizado w Czeladzi (1999r) otrzymał stopień laranja-amarela.
Założyciel sekcji w Chorzowie, Katowicach, Zabrzu, Olkuszu i Krakowie.
W 2001 r przetarł szlak do ojczyzny Capoeira – Brazylii, gdzie po miesięcznym szkoleniu otrzymał stopień instruktora. Po powrocie przekazywał zdobytą wiedzę innym polskim capoeiristas, odmieniając zarówno bazę, metody treningowe jak i samo postrzeganie tej sztuki.
Jest autorem statutów pierwszych klubów sportowych Capoeira w Polsce.
Współpracując z krakowskim Monarem zorganizował akcję „Capoeira przeciwko narkotykom”.
Autor scenariuszy i reżyser dwóch spektakli teatralnych „Minha vida e Capoeira” (2004r) oraz „Meu Berimbau me falou” (2006r).
W 2005 r założył OFC – Ogólnopolską Federację Capoeira, na której otwarciu do Katowickiego Spodka przyjechało ponad 400 capoeiristas z całego kraju. Tam, po raz pierwszy i jedyny do tej pory, prowadzili treningi instruktorzy ze wszystkich grup Capoeira istniejących w Polsce.
Organizator 4 edycji Zawodów Capoeira, a także kilkunastu obozów sportowych oraz 9 Festiwali Kultury Brazylijskiej.
Dbając o ciągły rozwój polskiej Capoeira na swoje eventy zaprosił m.in. Mestres: Barrao, Mao Branca, Marcao, Pasoca, Kall, Tiroteio, Dengoso, Reinaldo, Hulk, China, Paulao Ceara, Jorge, Lalico, Bocao, Pililim, Marinaldo, John, a także wielu wybitnych capoeiristas: Boca de Peixe, Sazuki, Irmaozinho, Perere, Molejo, Sapeca, Dynamite, Cara de Peixe, Tartaruga, Juninho, Caju, Camundongo, Bailarino, Barao, Faisca, Tubarao, Galo i wielu innych. Do tej pory brał udział w licznych warsztatach Capoeira w całej Polsce, a także poza krajem m.in w Berlinie, Wiedniu, Hamburgu, Amsterdamie, Leeds, Pradze, Lyon, Bilbao, Sete Lagoas, Mayrhoffen, Vitoria, Belo Horizonte.
W 2009 założył w Krakowie Akademię Tańca i Walki GOTA, która w 2016 roku zajęła się wyłącznie sztukami walki i zmieniła nazwę na GOTA Underground.
Stopień Professor otrzymał na Encontro da Pascoa w Hamburgu w 2013r.

Po latach pracy włożonej w rozwój Capoeira, dnia 15 kwietnia 2017 uznany zostaje jako Contramestre.

Podczas Formatury 8-go października 2023 jako pierwszy europejczyk w grupie Camangula otrzymuje stopień Mestrando.

Za wyróżnianie się działalnością w szerzeniu kultury brazylijskiej i zasługi dla Capoeira w Europie otrzymuje 18 września 2024 w Barcelonie tytuł Doktora Honoris Causa.

A tutaj znajdziecie więcej zdjęć:

https://www.instagram.com/sylwester.frances/

 

Brak możliwości komentowania.